Eksperci ds. nieruchomości
w zasięgu Twojej ręki
show-menu

Artykuły

30 04.2015

Mieszkanie z dopłatą państwa

Autor: Edyta Betleja, Rzeszów


W ostatnim okresie znacząco rośnie zainteresowanie dotyczące możliwości dofinansowania przez państwo zakupu mieszkań. Klienci zainteresowani są realną dostępnością tych lokali, czy procedury nie są nadto utrudnione. Chcą też wiedzieć czy lepiej kupić lokum już dziś czy też wstrzymać się z decyzją ze względu na zmieniające się przepisy. 

 

Fundusz Mieszkań na Wynajem – nowy projekt finansowany przez BGK

Fundusz Mieszkań na Wynajem to nowy program, którego zadaniem jest spopularyzować najem mieszkań, realizowany przez instytucjonalnych wynajmujących, w tym przypadku przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz zamierza kupić 20 tys. lokali.
Z nowego programu będą mogły skorzystać wszystkie osoby fizyczne, które będą w stanie regularnie pokrywać opłaty czynszowe. Podstawą najmu będzie umowa na czas określony nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 10 lat. Najemca będzie musiał tradycyjnie wpłacić kaucję zabezpieczającą przed ewentualnymi uszkodzeniami. Po podpisaniu umowy będzie możliwość natychmiastowego wprowadzenia się i korzystania z wykończonego mieszkania.

Program obejmie największe polskie miasta takie jak : Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź. W dalszej perspektywie Fundusz zapowiada , że będzie inwestował w mieszkania również w mniejszych miastach. Należy jednak z rezerwą podchodzić do tych deklaracji. W II połowie marca tego roku została przedstawiona oferta najmu kolejnych 75 ze 124 mieszkań w Poznaniu przy ul. Saperskiej dostępnych od 4 maja tego roku. Oferta zawiera opis mieszkania, dostępność oraz cenę. Są to mieszkania w większości dwupokojowe, ale zdarzają się także jedno i trzypokojowe o metrażach od 23-75 m2. Ceny najmu zależą od okresu najmu oraz powierzchni wynajętego mieszkania. Im dłuższy okres najmu, tym korzystniejsza cena.
Dodatkowe atuty programu to między innymi : oferowane mieszkania w standardzie „pod klucz”, stabilność warunków umowy, przewidywalność decyzji właściciela oraz poziom usług wsparcia dla przyszłych najemców.

Można więc stwierdzić, że w ostatnim czasie mamy ofensywę nowych rozwiązań wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Niestety nie każde z tych rozwiązań jest realnie dostępne.

 

​            

                    Jaromir Rajzer, Prezes Zarządu "Certus Nieruchomości"
                     Partner Zarządzający PKN

Z założenia program „MdM” miał zawierać, jak to określił w 2012r. ówczesny minister infrastruktury S. Nowak, „komponent demograficzny”. Ministrowi wydawało się także, że program spowoduje obniżkę średnich cen mieszkań do poziomu kwalifikującego się do dotacji, jak i że będzie się on cieszył od razu dużym „wzieciem”. Od początku, zaraz po przedstawieniu założeń programu przestrzegaliśmy, że tak się nie stanie a program choć słuszny w założeniu zawiera wiele istotnych wad. Życie, jak zwykle przyznało całkowitą rację fachowcom, a nie urzędnikom. Statystyki za 2014r wskazują, że rodziny z więcej niż 2 dzieci stanowiły ok. 3,5% beneficjentów programu, natomiast ok. 77% kwoty wsparcia trafiło do rodzin bezdzietnych lub singli. Tak w praktyce wyglądał „komponent demograficzny” min. Nowaka.

Całkowicie nieuzasadnionym jest wykluczenie z dofinansowania rynku wtórnego, a tym samym wykluczenie Polski „powiatowej”, gdzie rynek
pierwotny po prostu nie istnieje. Wcześniejszy program „Rodzina na swoim” w szczycie swej popularności stanowił 25% wszystkich mieszkaniowych kredytów, natomiast MdM 
w roku 2014 tylko 5%, wykorzystując zaledwie 34% puli środków przeznaczonych na ten cel.
Nowe zmiany w „MdM”zasługują na aprobatę. To będzie realne wsparcie, pomagjące rodzinom 3+ w poprawie warunków mieszkaniowych. Ważną kwestią są limity cen metra kwadratowego. Całkowicie niezrozumiałym jest ustalenie tego wskaźnika w Rzeszowie od kwietnia 2015r. na poziomie 4049zł za m², aż o 300zł mniej niż w poprzednim kwartale. To dyskwalifikuje nasze miasto z programu, to dyskwalifikuje rzeszowskie rodziny z pomocy państwa. Zauważmy, że w ostatnim czasie ceny w wielu nowych inwestycjach wzrosły. Średnia waha się na poziomie 4700-4800zł/m² i odstaje od limitu o ok. 20%. W roku ubiegłym na nasze województwo przypadło zaledwie ok. 2% środków z „MdM”, a na tak bogate rejony, jak Warszawa, Poznań czy Trójmiasto po ok. 15-18% każde z nich.

Również inny rządowy program – „Fundusz mieszkań na wynajem” – póki co także eliminuje takie miasta, jak Rzeszów. Jest przeznaczony wyłącznie dla największych aglomeracji i wspiera proces metropolizacji Polski. Czym jest to uzasadnione, że mieszkańcy mniejszych miejscowości są wykluczani z dotacji, naprawdę trudno odpowiedzieć ale na pewno nie wynika to z deklarowanego wsparcia demografii. Wsparcie określonych grup społecznych np. ludzi młodych, pierwszy raz nabywających mieszkanie czy rodzin wielodzietnych nie jest niczym nowym i funkcjonuje w różnych krajach, jak Kanada, Australia, Anglia lub w innej formie w Niemczech, czy Francji. Np. w Szkocji realizowany jest program „First time buyers initiative”, który wspiera zakup pierwszego mieszkania przez osoby z „kluczowych” zawodów oraz mieszkania socjalne. Beneficjent może dostać wsparcie np. 25% na zakup ale po sprzedaży lokum kwotę tą musi zwrócić. Założenie „przechodniości” wsparcia jest z zasady słusznym rozwiązaniem, podobnie jak to , że korzystać z niego mogą osoby wyłącznie zarabiający poniżej określonego limitu. Nie ma bowiem podstaw społecznych do wspierania osób zamożnych.
Trzecim, ostatnio podejmowanym programem są TBS-y. To dobrze, że ustawodawca chce w sposób realny umożliwić wykup mieszkań z zasobu TBS.Powinniśmy wspierać budownictwo czynszowe jako inną alternatywę zabezpieczenia lokum ale też dajmy możliwość rzeczywistego jego wykupu na zasadach rynkowych, choć z uwzględnieniem dotychczasowych spłat czy partycypacji.

 

„Mieszkanie dla Młodych...czy tylko dla młodych?” 

Mieszkanie dla Młodych to program, który od samego początku funkcjonowania wzbudza wiele emocji i cieszy się sporym zainteresowaniem młodych osób, którzy planują zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Jak wynika z przeprowadzonych analiz i podsumowań roku 2014 nie cieszył się on tak wielkim sukcesem jak przewidywał rząd. Według specjalistów przyczyną tego jest fakt, iż MDM to nowy program, który dopiero się „rozkręca”, choć część niedociągnięć można było przewidzieć już na starcie korzystając z doświadczeń poprzedniego programu „Rodzina na Swoim”. Ten trudny start odzwierciedla liczba złożonych wniosków. Jak pokazują statystyki pod koniec listopada 2014 r. wykorzystano zaledwie 207 mln złotych z planowanych 600 mln, co stanowi tylko 34 % przeznaczonych na ten cel środków z budżetu.

Dotychczas zgodnie z programem „MdM” wsparcie otrzymać mogą osoby młode, które nie ukończyły 35 lat (liczy się wiek młodszego z małżonków) dla lokali mieszkalnych o metrażu nieprzekraczającym 75 m² lub domów jednorodzinnych do 100 m2 (w przypadku rodzin odpowiednio do 85m² i 110 m2 – jeśli nabywca wychowuje min. 3 dzieci ), przy czym dopłata obejmuje 50 m². Kolejnym warunkiem jaki należy spełnić jest zaciągnięcie kredytu na co najmniej 50% ceny mieszkania, na minimum 15 lat.
Ze strony państwa można liczyć na 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci oraz 15% dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko. Jest też możliwość otrzymania kolejnych 5% jeśli w mieszkaniu w ciągu 5 lat od zakupu urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub koleje dziecko. Należy także pamiętać, że chcąc skorzystać z dopłaty należy nabyć mieszkanie wyłącznie na rynku pierwotnym, a więc nowe oraz w cenie, która nie przekracza limitu wyznaczonego dla poszczególnych regionów. Kolejny warunek wskazywał, iż beneficjent nie może posiadać innego mieszkania ( również w przeszłości), musi to być jego pierwsze lokum.
Perspektywy na rok 2015 wydają się być bardziej optymistyczne niż rok 2014. Głównym powodem jest nowelizacja ustawy, dopasowywanie oferty przez deweloperów oraz ciągle wydłużająca się lista banków proponujących kredyt z dofinansowaniem.
Poważnym minusem, który może spowodować powtórkę z poprzedniego roku w niektórych regionach, w tym w Rzeszowie, jest wprowadzenie w II kwartale tego roku nowego, niższego limitu ceny m² mieszkania kwalifikujących się do programu. W Rzeszowie zaszła największa zmiana wśród wszystkich miast – nowy limit jest znacznie niższy od obowiązującego w poprzednim kwartale – wynosi obecnie 4 049,65 zł. Bardzo trudno na rynku rzeszowskim o takie ceny mieszkań, zwłaszcza nowych.

Większe i łatwiejsze dopłaty na zakup mieszkania dla rodzin 3+

Rada Ministrów dnia 3 marca 2015 roku przyjęła projekt zmiany ustawy „o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”. Zmiany w programie dotyczą przede wszystkim rodzin wielodzietnych, dla których został zniesiony limit wieku – wcześniejsze ograniczenie wieku do 35 lat ni będzie obowiązywać. Po wdrożeniu zmian skorzystają także rodziny, które są już właścicielami mieszkania, lecz chcą nabyć nowe, w celu poprawienia swoich warunków mieszkaniowych. Zlikwidowano bowiem wymóg zakupu „pierwszego” mieszkania. Kolejną zmianą korzystną dla rodzin wielodzietnych to zwiększenie kwoty dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego.  
Dla rodzin mających co najmniej trójkę dzieci zwiększony zostanie również metraż mieszkania objęty dofinansowaniem z 50 m2 do 65 m2. Nowelizacja umożliwi dofinansowanie wkładu własnego członkom spółdzielni mieszkaniowych, którzy na podstawie podpisanej umowy na budowę mieszkania wniosą wkład budowlany do spółdzielni. Możliwe będzie również nabycie mieszkań powstałych po przebudowie lub adaptacji innych budynków np. starych kamienic, strychów, loftów.
Nowelizacja przewiduje również pomoc osobom, którzy nie mają zdolności kredytowej. Do umowy kredytu będą mogły przystąpić osoby z najbliższego otoczenia, współkredytobiorcą może zostać dowolna osoba, niekoniecznie jak dotąd spokrewniona.
Wszystkie wymienione zmiany mają zachęcić przede wszystkim rodziny z dziećmi do skorzystania z tego programu. Jak pokazał rok 2014 dotychczasowymi beneficjentami okazali się przeważnie single 52 % i małżeństwa bezdzietne 24,47%, rodzin z jednym dzieckiem skorzystało 16,46% , z dwójka dzieci 3,24 %, natomiast z trójką zaledwie 0,28 %. Nie takie było założenie i główny cel MDM-u.   

Czy rynek wtórny bardzo ucierpiał wskutek wyłączenia go z „MdM”?

Z całą pewnością fakt, iż programem dopłat objęte są wyłącznie mieszkania nowe wpływa negatywnie na rynek mieszkań „z drugiej ręki”. Jednakże ostatnie badania przeprowadzone przez federację PFRN pokazały, iż zdaniem większości ankietowanych zmiany w programie nie wpłyną znacząco na rynek nieruchomości wtórnych w Polsce . Według wielu specjalistów branży nieruchomości rynek wtórny na tle MdM jest coraz bardziej konkurencyjny. Oferowane mieszkania są z reguły tańsze, bardziej centralnie zlokalizowane i nie wymagają natychmiastowych, dużych nakładów finansowych na wykończenie.  

Cały artykuł dostępny na stronie www.inforealestate.pl

 

Edyta Betleja

Certus Nieruchomości

certus.net.pl