Eksperci ds. nieruchomości
w zasięgu Twojej ręki
show-menu

Aktualności

26 10.2022 newest offer
Justyna Frydlewicz

Czy coraz mniej Polaków stać na kredyt mieszkaniowy /hipoteczny ?

newest offer
Justyna Frydlewicz
26.10.2022

Czy coraz mniej Polaków stać na kredyt mieszkaniowy /hipoteczny ?

Deweloperzy sprzedają coraz mniej mieszkań, gdyż ze względu na rosnące stopy procentowe coraz mniejszą grupę potencjalnych nabywców stać na kredyty hipoteczne. Dlatego też sprzedawcy mieszkań decydują się np. na  współpracę z funduszami instytucjonalnymi. Mogą im sprzedać całą inwestycję, która następnie przeznaczona będzie na wynajem.

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK wskazuje, że wrześniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza, iż wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, skutecznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe.

Dla kredytów mieszkaniowych sierpień, podobnie jak lipiec br., był katastrofalny. W ujęciu liczbowym tak złego wyniku nie było od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 r." - zaznaczył, cytowany w informacji, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Dodał, że w sierpniu banki przyznały ich tylko 7,4 tys. Zwrócił uwagę, że sierpniowa wartość udzielonych hipotek - 2,426 mld zł - to również najniższy wynik od stycznia 2010 r. 

Według danych Biura Informacji Kredytowej, banki i SKOK-i udzieliły w lipcu 2022 r. o 62,7 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej.

Aż o 67,6 proc. spadła liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w porównaniu do września ubiegłego roku – donosi Biuro Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowych podaje, że we wrześniu o kredyt mieszkaniowy starało się 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców.

Dodano, że o 4,3 proc. spadła również liczba udzielonych kredytów gotówkowych. "W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość w trzech głównych produktach kredytowych" - zaznaczono. Najwięcej, o 69,3 proc., spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Natomiast wartość udzielonych kredytów gotówkowych zmniejszyła się o 6,5 proc., a ratalnych o 0,2 proc. "Wzrosła jedynie (+7,8 proc.) wartość przyznanych limitów na kartach kredytowych"

 

 

 

 

źródło: dane BIK, wrzesień 2022 r

 

 

Czy wciąż opłaca się kupować mieszkanie na kredyt?

 

Składniki takie jak inflacja, rosnące stopy procentowe i spadek dostępności kredytów hipotecznych powodują, że zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem dla Polaków. Część potencjalnych kupujących staje dziś przed dylematem, czy nie zrezygnować z własnego „M” na rzecz najmu. Zdarza się również, że jest on koniecznością, ze względu na drożejące kredyty i znaczny spadek zdolności kredytowej, który obserwujemy w ostatnich miesiącach. Analizując jednak to, które rozwiązanie będzie korzystniejsze finansowo, musimy pamiętać, że proporcja między kosztami kredytu a czynszem najmu jest różna w zależności od miasta.

 

Na to, które rozwiązanie jest bardziej korzystne ma wpływ szereg czynników – od sytuacji na rynku mieszkaniowym w danej lokalizacji, przez dostępność oferty, aż po możliwość wpłaty odpowiedniej wysokości wkładu własnego, który zdeterminuje całkowity koszt kredytu.

Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę także indywidualne potrzeby swoje oraz bliskich. Dla niektórych zalety najmu takie jak mobilność są ważniejsze od kosztów, z kolei dla innych kluczowe do osiągnięcia komfortu będzie własne mieszkanie.

 

 źródło: dane Otodom, lipiec 2022 r.